Nauka i obrazovanje
Izuzetne matematičke mogućnosti i sposobnost izvršavanja programa logično su dovele do toga da se kompjuteri koriste u različitim naučnim oblastima. U ovo spadaju različite simulacije fizičkih pojava i hemijskih procesa, rešavanje matematičkih jednačina i crtanje grafikona, rad sa velikim brojevima, traženje uzoraka, statistički softver i sl.
Edukativne aplikacije služe za obrazovanje. Mogu biti prilagođene svim uzrastima, počev od najmlađih, pa do fakultetskog nivoa. Obrazovni programi mogu biti izvedeni u klasičnoj tutorskoj formi ili u obliku igre (eksplorativne ili kvizovi). Jedan od najpoznatijih vidova aplikacija ovog tipa su multimedijalne enciklopedije.
Jedan od najčešćih oblika u kome se javlja edukativan softver je tzv. centar aktivnosti (activity center). Ovo je obično edukativni softver namenjen najmlađem uzrastu, napakovan edukativnim aplikacijama (učenje slova, matematičke operacije, gledanje na sat, geografija) i logičkim igrama (lavirinti i slagalice) i drugim aplikacijama koje zahtevaju angažovanje deteta (bojanke i sl).
Iako po kvalitetu često nisu u rangu komercijalnih izdanja, edukativne aplikacije mogu biti prilično kvalitetno urađene i čak steći veliku popularnost. Jedan od najboljih primera je Scratch (scratch.mit.edu), besplatna aplikacija, nastala na MIT univerzitetu. Softver je namenjen deci od 8 godina (i više) i služi kao alat za učenje osnova programiranja i razvoj algoritamskog načina razmišljanja. Pomoću aplikacije je moguće praviti igre i animacije, a sve to "uklapanjem" naredbi jednostavnog programskog jezika koje su predstavljene kao delovi slagalice.
Scratch je odlično prihvaćen u celom svetu, a svoje mesto je našao i u školskim klupama.